Olyan környezetet kell teremtenünk, hogy ne kelljen félnie a gyerekeknek attól, ha igazat mond.

- Figyeld meg, hogy miként reagál arra, ha valamilyen hibát vét! Ha például véletlenül kiönti az üdítőjét a szőnyegre, akkor koncentrálj arra, hogy nyugodt maradj! Nehéz, de lehetséges. Ahelyett, hogy dühös lennél, beszéljétek meg a probléma megoldását!
- Ne tegyél fel olyan kérdéseket gyermekednek, amelyekre előre tudod a választ! Ehelyett hangsúlyozd a helyzet kezelésének módjait! Ha például tudod, hogy nem csinálta meg a leckéjét, akkor kérdezd meg tőle, hogy mikor fogja megcsinálni! Adj neki lehetőséget, hogy a cselekvési tervre összpontosítson és ne a kifogások keresésére! Azt is rögzítsétek, hogy miként cselekedjen a következő alkalommal!
- Tudd meg a teljes igazságot! El kell jutni a probléma gyökeréhez! Mi az oka, hogy nem őszinte veled? Beszéljétek meg, hogy változtatni tudjatok!
- Dicsérd meg, ha megmondja az igazságot! Még akkor is, ha ideges vagy.
- Kérdezd meg gyermekedet, hogy ha lenne rá lehetősége, akkor utólag mit csinálna másképpen! Hallgasd meg és gyűjtsétek össze a különböző ötleteket!
- Mutasd ki a szeretetedet! Mondd el gyermekednek, hogy feltétel nélkül szereted! Azért mert hibát követ nem fogod kevésbé szeretni! Ez segít abban, hogy biztonságban érezhesse magát.
- Nyújts helyes példát! Ne feledd, a gyermekeid számára te vagy a mintakép és tanulnak a tetteidből! Bármilyen látszólag ártalmatlan dologról is van szó, ha nem mondasz igazat, akkor azt fogják belőle leszűrni, hogy rendben van a hazugság.
Ne feledd, időbe telik a bizalom felépítése! Légy türelmes!